Kotnowo

Kotnowo to dzisiaj wieś licząca 113 mieszkańców, oddalona od Błędowa o mniej więcej 3,5 km. na drodze do Płużnicy. To położenie Kotnowa (niemieckego Kottnowo) "Słownik geograficzny" przed ponad stuleciem definiował nieco inaczej, bo jako leżące "o pół mili od bitego traktu chełmińsko-wąbrzeskiego".

Kotnowskie krzyżówki

Podówczas wieś była położona w "okolicy nieco lesistej", czego dzisiaj raczej byśmy nie zauważyli, a należała do parafii w Płużnicy, pocztę miała w Lisewie, a szkołę w Wieldządzu. Trzeba się było zatem nieźle nawędrować, jeśli ktoś chciał się pomodlić, wysłać list, a jednocześnie uczęszczał do szkoły. Dnia mogło nie starczyć!

W drugiej połowie XIX w. budynków było tutaj 25, domów mieszkalnych 16, a mieszkało w nich 45 osób wyznania katolickiego i 85 ewangelików.

Na szczęście już na przełomie wieków XIX i XX Kotnowo doczekało się własnego budynku szkolnego, całkiem okazałego, jak na ówczesne potrzeby, który do dziś się zachował:

Po drugiej wojnie światowej szkołę ponownie uruchomiono w 1956 roku, a nauczycielem w niej został pan Izydor Deuter. Istniała ona jeszcze z początkiem lat osiemdziesiątych, a następnie, po gruntownym remoncie i przebudowie, stała się budynkiem mieszkalnym. Taką funkcję spełnia też obecnie.

Naprzeciw niego, po przekątnej, znajdował się ewangelicki cmentarzyk. Dzisiaj ten kawałeczek niegdyś uświęconej ziemi staje się coraz mniejszy, coraz bardziej zaniedbany, i coraz mniej osób zdaje sobie z tego sprawę, że w bujnej krzewinie kryją się resztki niegdysiejszych nagrobków.

Trudno się nawet domyślić, że ten coraz mniejszy pagórek pełnił niegdyś funkcję cmentarza

A przecież nie trzeba byłoby nazbyt wielkich nakładów finansowych, by przywrócić pamięć należną temu miejscu choćby okolicznościową tablicą!

W dzisiejszym Kotnowie na życzliwą uwagę zasługuje pewne rodzinne przedsięwzięcie ogrodnicze; mianowicie wiosenne sadzonki i jesienne chryzantemy miło jest nabyć u przesympatycznej pani tego gospodarstwa pełnego kwiatów i różnorodnych nowalijek.